piątek, 24 stycznia 2014

Polskie ślady w Bułgarii cz. II


 • Polacy na wakacjach
Na bułgarskich plażach wypoczywa wielu turystów i jest wśród nich ogromna liczba Polaków. Kilku znajomych, którzy mieszkają nad morzem, mówią, że w lecie na ulicach Warny, czy Burgas, nieustannie słychać polski język. Nic dziwnego. Tanio, blisko, ciepło. Klimat jest świetny na kąpanie w morzu i wylegiwanie się na plaży. Czyli to, czego ja osobiście nie lubię. Widziałam morze w Polsce, Anglii, Holandii, Grecji i we Włoszech i mogę podziwiać plaże nie dłużej niż pół godziny. Tak, wierzcie mi - są tacy ludzie. Nie sądzę, żeby była na świecie taka plaża, na której lubiłabym bywać. Wolę góry.

No a w Bułgarii dla każdego coś dobrego. 


Morze 

Nesebyr - miasto położone na półwyspie Morza Czarnego
żródło

Warna
źródłoSłoneczny brzeg
źródłoGóry
Widok ze szczytu górskiego Szipka w Starej Płaninie

Stara Płanina
źródło

Pirin
źródło • Adam Mickiewicz


Pomnik Adama Mickiewicza w Burgas
źródło

Kiedy zobaczyłam przypadkiem to zdjęcie w internecie, byłam zaskoczona. Nie umiałam wtedy jeszcze czytać cyrylicy. Twarz na pomniku wydawała się znajoma. Daty urodzenia i śmierci się zgadzały. Napis - Адам Мицкевич, który jeszcze wtedy w moim odczuciu niewiele różnił się od hieroglifów, mógł faktycznie być tym, co myślałam.

Byłam zaskoczona, choć właściwie nie powinnam. W końcu absolwentka polonistyki powinna mieć w małym palcu biografię Adama Mickiewicza, a ja do niedawna nie miałam pojęcia o tym, co on tam robił i kiedy, i dlaczego ja tego nie wiem! Nadrobiłam zaległości i jak się okazuje Adam Mickiewicz przebywał w Burgas, gdzie znajduje się jego pomnik. Miesiąc później zmarł w Konstantynopolu.
Zauważyłam nawet, że na ten temat powstała książka:
 Dobrosława Świerczyńska, Zapomniane relacje o pobycie Mickiewicza w Burgas.
Serce polonistki się uspokaja na widok słowa "zapomniane". Ufff, może nie jestem jedyną, która o Mickiewiczu w Bułgarii nie miała pojęcia. Szkoda, że do tej książki nie mam dostępu, przeczytałabym ją bardzo chętnie.

 • Nazewnictwo miejskie
O tym, że w Poznaniu jest ulica Bułgarska, wiedzą chyba wszyscy fani polskiej piłki nożnej.
Poza tym w Krakowie i Warszawie są ulice Christo Botewa - największego bułgarskiego bohatera narodowego i poety. Jego imieniem została nazwana także Szkoła Podstawowa nr 238 w Warszawie.

A w Bułgarii..
- ulica Adama Mickiewicza w Burgas, Sofii i Szumen
- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Sofii (15 ЦОУ)
- Przedszkole im. Adama Mickiewicza w Sofii (41 ОДЗ)
- ulica Krakow w Warnie i Wielkim Tyrnowie

A jeśli jest jeszcze jakieś upamiętnienie, wspomnienie, ślad Polski w nazewnictwie miejskim w Bułgarii, o którym nie wiem, to poinformujcie mnie o nim szybko, proszę! Bardzo lubię takie ciekawostki.Wkrótce III część polskich śladów w Bułgarii. Zapraszam!Wszystkie zdjęcia pochodzą z internetu.6 komentarzy:

 1. Здравейте, Милвана,
  Макар, че зная полски, пиша Ви на български, за да се упражнявате:) Също, защото професията ми е такава - преподавам български език на чужденци в Департамента за езиково обучение на СУ "Св. Климент Охридски" - и считам това за мисия. Преподавах в Полша, в Лодзкия университет в продължение на 4 години и се чувствам дълбоко свързана с Вашата страна и нейните хора. Бих искала да Ви съобщя за ена полска следа, която може би не знаете. В София на ул. "Г. С. Раковски" 145 до вход Б вдясно има плоча в памет на Ждислав Зембжуски. Аз живях дълги години в тази сграда, а сега там живее дъщеря ми. Сега винаги, когато минавам оттам, поглеждам плочата и си спомням за прекрасните си преживявания и приятели в Полша. Пожелавам Ви щастие в България. Би ми било приятно да се запознаем и ако с нещо мога да съм Ви полезна, можете да разчитате на моето съдействие. Ще ми бъде приятно.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Luly,
   Wybacz, że piszę po polsku, ale mimo, że doskonale Cię zrozumiałam i mogę powiedzieć, że znam bułgarski język, to moja pisownia pozostawia jeszcze wiele, wiele do życzenia.
   Bardzo dziękuję za przemiłe słowa. Cieszę się też z kolejnej nazwy ulicy odwołującej się do Polski. Bardzo lubię tego typu ciekawostki, być może dlatego, że pisałam pracę magisterską z nazw ulic miasta, z którego pochodzę.
   To wspaniale, że masz tak miłe wspomnienia związane z Polską. Również chciałabym Cię poznać.
   Dziękuję za chęć pomocy - skorzystam :) Właściwie między innymi po to założyłam tego bloga. Chciałabym, by ktoś mi czasem wyjaśnił, powiedział więcej, niż ja sama wiem. Ja dopiero poznaję i uczę się Bułgarii. A jestem głodna tej wiedzy :) Dlatego chętnie skorzystam z każdej dobrej rady i z każdych wyjaśnień.
   Pozdrawiam gorąco i życzę wszystkiego dobrego!

   Usuń
 2. Cudowne góry!! A jakie widoki!! Też wolę chodzić po górach, niż wylegiwać się na plaży z piaskiem nie powiem gdzie ;)

  A o pobycie Mickiewicza w Bułgarii też nie wiedziałam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) :) :) No właśnie ten wszędobylski piasek jest na plażach najbardziej wkurzający ;)

   Usuń
 3. Ciekawy materiał nam tu Pani prezentuje; czy Pani czasem nie z Bułgarystyki UAM Poznań ? Co do książki o pobycie Adasia w Burgas to odnalazłem PDF, chętnie się podzielę adresem:

  http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Pamietnik_Literacki_czasopismo_kwartalne_poswiecone_historii_i_krytyce_literatury_polskiej/Pamietnik_Literacki_czasopismo_kwartalne_poswiecone_historii_i_krytyce_literatury_polskiej-r1990-t81-n4/Pamietnik_Literacki_czasopismo_kwartalne_poswiecone_historii_i_krytyce_literatury_polskiej-r1990-t81-n4-s217-228/Pamietnik_Literacki_czasopismo_kwartalne_poswiecone_historii_i_krytyce_literatury_polskiej-r1990-t81-n4-s217-228.pdf

  Studiowałem Bułgarystykę na UAM , lecz potem się przeniosłem na inny kierunek, ale mam wielki sentyment. W rewanżu za wieści polskie z Bułgarii zapraszam do swoich poszukiwań śladów Adasia w Europie na pobratymczy dla Słowian kierunek:

  http://lietpol.blogspot.com/2014/03/karlove-vary-zapomniane-popiersie-adama.html

  Всичко най-хубаво!

  OdpowiedzUsuń
 4. W Sofii jest ulica Kopernika.

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony przez Was komentarz jest dla mnie bardzo cenny.
Bardzo serdecznie za niego dziękuję.