niedziela, 24 maja 2015

24. maja - Dzień Słowiańskiej Edukacji, Piśmiennictwa i Kultury Bułgarskiej

24. maja to jedno z największych bułgarskich świąt. Tego dnia w każdym mieście odbywają się uroczyste przemarsze uczniów ze wszystkich szkół. Tym sposobem oddaje się cześć bułgarskiej kulturze i edukacji.

Jaką rolę ma dla świata bułgarskie piśmiennictwo? Ogromną. Autorami Głagolicy - najstarszego pisma słowiańskiego, byli Bułgarzy Cyryl i Metody. Znana całemu światu Cyrylica pochodzi z pisma greckiego, jednakże to bracia Cyryl i Metody wzbogacili greckie pismo o zapisy fonemów, których Grecy nie byli w stanie wypowiedzieć. Tak dzięki dwóm bułgarskim braciom powstały fonemy Ш, Б, Дж, Ц, Ю, Я, з, Щ, Ч, Ъ. 

Nie jest więc prawidłowo mówić, że Bułgarzy mają ruskie pismo, bo to Rosjanie mają bułgarskie ;) Podobnie jak większość pozostałych Słowian.
Bułgarzy mają zatem wspaniały powód do dumy i każdego roku w dniu 24. maja oddają cześć bułgarskiej edukacji.

Tak dziś prezentowały się ulice Swilengradu:
Uroczyście prezentowały się szkoły każdego stopnia edukacji. Od przedszkoli, przez szkoły podstawowe i średnie, po szkoły dla dorosłych. Swoje miejsce w pochodzie mieli także wzorowi uczniowie, których w Polsce nazwalibyśmy pewnie tymi, którzy  mają świadectwo z paskiem. Prezentują się także członkowie różnych kółek pozalekcyjnych - mażoretki, sportowcy, szkoły muzyczne. Jak widać jest to święto szeroko pojętej edukacji. Tego roku święto wypadło w niedzielę, ale gdyby przypadało na środek tygodnia, wówczas jest byłoby dniem wolnym od pracy.

4 komentarze:

 1. A u nas 24 maja to nowy prezydent RP :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkiem przyjemne to święto, Widzę, że przyciągneło prawdziwe tłumy, a ta Pani z dzieckiem cudnie się prezentują ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam dowiadywac sie takich oto ciekawostek!!
  A swieto fajne, forma swietowania rowniez!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Slicznie wygladacie dziewczyny i bardzo fajne to swieto :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony przez Was komentarz jest dla mnie bardzo cenny.
Bardzo serdecznie za niego dziękuję.