piątek, 29 maja 2015

Madzharovo - kraina sępów


Magjarovo to drugie najmniejsze miasto w Bułgarii, zaraz po Melniku. Żyje tu niewiele mieszkańców, którzy z braku środków finansowych nie są w stanie wykorzystać w pełni tego daru, jaki oferowała Matka Natura tejże okolicy. Jedni powiedzą, że to dobrze, że Kraina Sępów - jak nazywa się okolicę (Домът на лешоядите) - jest miejscem wolnym od tłumów turystów, spokojnym. Pewnie z tego względu natura tego miejsca jest wciąż bardzo żywa i rzeczywiście spoglądając w górę zaobserwować można latające nad głową sępy! Wspaniały widok, brak  ruchu, tłumów, czas się zatrzymał. Słychać jedynie cudowne odgłosy przyrody. Ja jednak z żalem patrzę na mieszkańców pobliskiego miasteczka, bo zwyczajnie widać, że nie mają z czego żyć i gdzie pracować. Na środku miasta stoi jeden budynek poczty, na przeciwko niego maleńki sklepik, którego szczęśliwi właściele mogą pewnie jeszcze długo cieszyć się brakiem poważnej konkurencji. Stare, zaniedbane bloki, opuszczone budynki, jedna szkoła na krzyż, jeden hotel o wdzięcznej nazwie "Raj". Ewidentny brak inwestorów, którzy byliby w stanie mądrze wykorzystać ogromny potencjał Wschodnich Rodopów. 

Przyroda tego miejsca zapiera jednak dech w piersiach. Czyste powietrze, śpiew ptaków, góry, rzeka Arda. I święty spokój z dala od cywilizacji. 14 komentarzy:

 1. Pieknie!! Szkoda, ze takie rejony nie sa jakos rozpowszechniane- w Niemcowie wlasnie w takie rejony jezdzimy na wycieczki i malo tego- pol Niemcowa, czyli o takiej sielskosci trudno marzyc!

  OdpowiedzUsuń
 2. Widoki zapierajace dech w piersiach. Z jednej stronu powiem, iż lubię takie miejsca - oazy spokoju, bez tłumów. Zapewne dzikie tłumy zniszczyłyby nieco urok dzikiej natury...z drugiej jednak strony szkoda mieszkańców i utraconego potencjału.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne widoki. Na pewno wkrótce znajdzie się inwestor i dziewictwo okolicy odejdzie w zapomnienie

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pięknie tam, uwielbiam takie wylniałe turystycznie miejsca. Choć oczywiście mieszkańcom by przydało się więcej ruchu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudownie tam! Chyba w końcu musimy się ruszyć do Bułgarii! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudownie tam! Chyba w końcu musimy się ruszyć do Bułgarii! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. wow! zapiera dech w piersiach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie tam, mimo tak oryginalnej nazwy :).

  OdpowiedzUsuń
 9. Żal mi zawsze takich miasteczek, w których czas się zatrzymał i ludzie jie radzą sobie ztym co dalej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie w podróżach jest to, że można podróżować z kimś, prawda? :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne, urokliwe miejsce... No ale masz racje- rzeczywistość, która w nim panuje skłania do refleksji. Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam takie widoki! Uciekam od komercyjnej turystyki i zaszywam się w takim "raju". Mimo wszystko dobrze, że są jeszcze takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam takie widoki! Uciekam od komercyjnej turystyki i zaszywam się w takim "raju". Mimo wszystko dobrze, że są jeszcze takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony przez Was komentarz jest dla mnie bardzo cenny.
Bardzo serdecznie za niego dziękuję.