piątek, 26 czerwca 2015

Film pt. "Była sobie Polka"


Filmik, który staram się promować wszędzie, gdzie tylko mogę. Jak internet długi i szeroki. Cieszę się, że zakończył się sukcesem i że zaangażowało się w niego tak wiele Polek.

Chciałabym zdradzić dziś, jak pomysł na ów film zrodził się w mojej głowie. Najpierw muszę się przyznać, że bardzo wciągnęłam się w oglądanie polskiego serialu pt. "Lekarze". W ostatnim odcinku pewna młoda lekarka postanowiła przygotować niespodziankę starszej pediatrze, która odchodziła na emeryturę. Poprosiła kolegów z pracy, by zapozowali do zdjęcia trzymając w ręku kartkę z napisem. Podczas uroczystego pożegnania lekarki przedstawiono jej na tablecie zdjęcia ułożone w odpowiedniej kolejności. Tylko wtedy poszczególne części zdań miały sens.
Oto screeny z "Lekarzy", które obrazują to, o czym mówię.Pomysł na pożegnanie emerytki zrobił na mnie duże wrażenie i pojawiła się w mej głowie myśl, by w podobny sposób powiedzieć światu kilka słów o nas - Polkach na obczyźnie. Kobiety z wirtualnego Klubu Polek (znajdziecie go tutaj - klubpolek.pl) zgodziły się na moją propozycję, byśmy zrobiły wspólnymi siłami film i opowiedziały w nim o naszych emigracjach.

Stworzyłyśmy tekst, podzieliłyśmy się jego fragmentami, wczułyśmy się w rolę i razem przekazujemy światu to, co jest dla nas istotne. Okazuje się bowiem, że mimo tego, iż dzielą nas setki, tysiące kilometrów, to łączą nas też setki, też tysiące spraw, o których nie sposób opowiedzieć w kilkuminutowym filmiku. Zaledwie część tego o czym myślą, czego pragną, za czym tęsknią, jak żyją polskie emigrantki prezentuje nasza fotograficzna opowieść, którą obejrzałam już jakieś 200 razy. A Wy jeśli jeszcze tego nie widzieliście - koniecznie musicie to nadrobić.
Oto wspomniany filmik:


Jest pierwszy, ale zarys kolejnej, podobnej i jednocześnie zupełnie innej opowieści już pomału się w klubie klaruje.

15 komentarzy:

 1. Fajnie poznać genezę naszego pomysłu i cieszymy się, że wzięłyśmy w nim udział. Idea filmu z kartkami tworzacymi całość, choć tak prosta nie jest jeszcze w polskiej sieci powszechna. Nasz filmik obok tego z „Lekarzy” na pewno jest wsród pierwszych tego typu i bardzo nam miło  Wkrótce coraz wiecej osób bedzie tworzyć podobne. W każdym razie mamy sukces!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka moda nastała chyba :) W różnych reklamach często widziałam ostatnio różne przekazy z napisem na kartce.
   Ale nasz filmik jest jedyny w swoim rodzaju :)

   Usuń
 2. Widzialam, widzialam- super!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :)
   (A Ty czemu nie dołączysz do Klubu? :) Wpadaj do nas! )

   Usuń
 3. Malinko,wspamniały pomysł na takie przedstawienie emigracji.Bardzo się wzruszyłam w paru miejscach tego filmu.Pokochałam Twój blog od pierwszego wpisu na ,który trafiłam.Przekazujesz nam tak wiele ciekawych informacji o swojej drugiej Ojczyźnie w bardzo ciekawy sposób,że zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy.Pozdrawiam całą Twoją rodzinę i życzę życia bez problemów.Pozdrawiam Noneczka

  OdpowiedzUsuń
 4. Malinko,wspamniały pomysł na takie przedstawienie emigracji.Bardzo się wzruszyłam w paru miejscach tego filmu.Pokochałam Twój blog od pierwszego wpisu na ,który trafiłam.Przekazujesz nam tak wiele ciekawych informacji o swojej drugiej Ojczyźnie w bardzo ciekawy sposób,że zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy.Pozdrawiam całą Twoją rodzinę i życzę życia bez problemów.Pozdrawiam Noneczka

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście miało być Malwinko ,ale Malinka też ładnie. Sorki .Noneczka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Noneczko...
   Twoje słowa są dla mnie bardzo ważne! Bardzo Ci za nie dziękuję, są szalenie budujące!
   Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!

   Usuń
 6. Bardzo żałuję, że nie wzięłam w nim udziału, ale mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj Sabinaaa.... nie raz chciałam Cię po stokroć namawiać, ale nie chciałam być upierdliwa. Wolałam uszanować Twoją decyzję.
   Ale teraz wiem, że jak będzie następny filmik, to będziesz z nami :)

   Usuń
 7. Fantastyczny ten filmik, i brawo za Twoją kreatywność

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony przez Was komentarz jest dla mnie bardzo cenny.
Bardzo serdecznie za niego dziękuję.