piątek, 23 września 2016

Złatograd         Złatograd to malownicze miasteczko położone w południowej Bułgarii. W starej części miasta zachowało się około 100 renesansowych zabytków, które prezentują przepiękną architekturę i stanowią zabytki bułgarskiej kultury. W 2001 roku został tu odkryty pierwszy w Bułgarii prywatny kompleks historyczno-etnograficzny, który pokazuje, jak Złatograd wyglądał 100 lat temu. Cały kompeks obejmuje etnograficzne muzea, sklepy z pamiątkami wykonanymi ręcznie przez rzemieślników, zajazdy i tawerny, które oferują napoje i posiłki przygotowane według oryginalnych bułgarskich receptur. 
    W kawiarni "Stare Miasto" można napić się kawy przygotowanej na gorącym pisaku. Kawiarnia powstała w w 1823 r. i do dziś kawę serwuje się poprzez prezentację specjalnego rytuału na obrotowych filiżankach - zobaczycie to na poniższym filmiku.        We wnętrzach starych budynków mieszkalnych i przemysłowych można zobaczyć jak kiedyś się żyło w Złatogradzie.
        Patrząc na poniższe zdjęcie żałuję, że nie widziałam tego wcześniej, kiedy moje dziecko było niemowlakiem. Spójrzcie - czy to nie jest genialne?! Kołyska zawieszona nad łóżkiem ze specjalnym sznurkiem, aby można było spokojnie pokołysać dziecko nie zrywając się przy tym ze snu. Takiego komfortu nie zapewnią nam dzisiaj chyba żadne współczesne cuda techniki.
          W tutejszych tawernach najeść się można do syta za naprawdę (i o dziwo!) niewielkie pieniądze. Warto zamówić regionalne przysmaki, których nie sposób dostać w żadnej innej części Bułgarii.
Kaczamak      Gorąco zachęcam Was do zwiedzania całej Bułgarii, a jeśli kiedyś będziecie w Rodopach, zajrzyjcie do Złatogradu!

5 komentarzy:

 1. Cudne, chętnie bym się tam wybrała - lubię takie miejsca. Sposób podawania kawy imponujący, aczkolwiek chyba nie chciałabym być dziewczyną kręcącą wrzątkiem sobie nad głową ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale sposob!!! Szalenstwo, ale koniecznie chcialabym sprobowac tej kawy :-)
  Fajne miejsce, bardzo klimatyczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz słyszę o takim podawaniu kawy! Świetne :D A dobra była? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie tam, dodaję na listę miejsc do odwiedzenia :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa jestem smaku kawy. Interesując i ciekawe miejsce :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony przez Was komentarz jest dla mnie bardzo cenny.
Bardzo serdecznie za niego dziękuję.