czwartek, 6 marca 2014

Jeszcze o Martenicy

Zapraszam do obejrzenia poniższych zdjęć.
Przedstawiają one obchody święta Martenica w Swilengradzie.
Taki oto pokaz zorganizowano na głównym deptaku miasta.

Chciałabym podzielić się refleksją.
Podoba mi się to, jak Bułgarzy cenią sobie tradycję narodową. I to, że mali i duzi umieją tańczyć tańce narodowe. I także te narodowe stroje bułgarskie, które często przy różnych okazjach, pokazach przywdziewają.

Żałuję, że w Polsce takie tradycje zanikają. Nie zdarzyło mi się zobaczyć w Polsce, żeby ktoś tańczył jakiś narodowy taniec z powodu jakiegoś święta. Zwykły Polak, a nie zawodowy tancerz.

Jak świętuje zwykły człowiek w Polsce? Z okazji jakiegoś ważnego święta. Co mam odpowiedzieć, gdy mnie tu o to pytają? Myślę i w pamięci szukam, żeby tak ktoś z mojej rodziny, sąsiadów, znajomych śpiewał narodowe pieśni, tańczył narodowy taniec w narodowym stroju. Chodzi o ludzi, dla których byłoby to oczywiste. I cóż, nic takiego nie przychodzi mi na myśl, więc odpowiadam tylko, że wieszamy polską flagę na balkonie. I na tym się kończy.

Zatem popatrzcie jak się świętuje nadejście wiosny w Bułgarii.

Zdjęcia pochodzą z profilu Хуманитарни дейности - Свиленград na Facebooku.

               2 komentarze:

  1. Pięknie! Obserwowałam takie obchody np w Chorwacji. U nas święta narodowe ostatnio kończą sie demonstracjami i nieprzyjemnymi sytuacjami Jakies takie narodowościowe (pozytywne) emocje dawno podupadły, a szkoda. Tańce stroje ludowe - super!

    OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony przez Was komentarz jest dla mnie bardzo cenny.
Bardzo serdecznie za niego dziękuję.